Close

ژانویه 29, 2021

مدل مسئولیت اجتماعی پایدار

فروردین ماه 1399 مشغول تدوین پروژه پایان دوره MBA بودم؛ با توجه به شرایطی که پاندمی کرونا ایجاد کرده بود می خواستم روی مسئله ای کار کنم که موضوع روز باشه و به درد بخوره. اول حل مسائل مربوط به دورکاری سازمان ها رو انتخاب کردم برای کمک به مدیریت پرسنلی که دورکارشده؛ بعد با اینکه مطمئن بودم حتا بعد از پاندمی تعداد زیادی از شرکت ها دورکاری رو به خاطر مزایایی که داره ادامه می دن، ترجیح دادم روی موضوعی مهمتر و برای نرمال جدید بعد از کرونا کار کنم. بین همه موضوعات رسیدم به اهمیتی که مسئولیت اجتماعی برندها نزد افکار عمومی پیدا می کنه و وادارشون می کنه که مسولانه تر تصمیم گیری و فعالیت کنن.

نتیجه مطالعات و بررسی هام شد یک مدل برای تصمیم گیری مسئولانه و همچنین انتخاب پروژه های مسئولیت اجتماعی برای سازمان ها، مدلی که خودم می تونم بهش اعتقاد داشته باشم و توصیه اش کنم. تقریبن کار پروژه تموم شده بود و فقط مونده بود درست کردن تعیین زمان ارائه و درست کردن فایل پرزنتیشن که در یک گفتگوی تلفنی با استادم درباره مسائل پروژه، به ایشون گفتم درضمن من یه بازی هم طراحی کردم برای تمرین دانش و مهارت هایی که در دوره MBA تدریس می شه، و ایشون فرمودن اصلن پروژه ات رو بذار کنار و اون بازی رو ارائه بده! به این ترتیب بازی “نبرد یقه سفیدها” شد پروژه ای که ارائه دادم و به زودی رویداد MBA Sharks موسسه نیز با استفاده از این بازی به صورت آنلاین برگزار می شه.

توی این فاصله خیلی فکر کردم که برای این مدل مسئولیت اجتماعی پایدار مقاله ای به زبان انگلیسی بنویسم و به صورت آکادمیک ارائه اش بدم ولی کرونا اینقدر زندگی رو پیچیده کرده که فرصت و تمرکز کافی برای این کار ندارم؛ تا زمانی هم که این کار رو نکنم به صورت کامل معرفیش نمی کنم؛ خروجی هایی که فعلن از این کار دراومده پست هاییه که گاهی دراینستاگرامم می گذارم و خلاصه مدل که امروز به مناسبت جشن سده ارائه اش می دم و می تونید به صورت PDF دانلودش کنید، مقدمه ای هم درباره این مدل و ضرورت توجه به مسئولیت اجتماعی توسط برندها نوشته ام.

و شاید بپرسین چرا همزمان با جشن سده این مدل رو بیرون دادم؟ به این دلایل:

1- جشن سده درماه بهمن برگزار می شه، بهمن (وهومنه) به معنای “خرد نیک” هست.

2- جشن سده جشن پیدایش آتشه و آتش نماد آگاهی انسانه.

3- در جشن سده، همه اهالی شهریا روستا با هم هیمه بزرگی برای آتش فراهم می کنن و با هم دور یک آتش بزرگ پایکوبی می کنن.

امیدوارم همه برندهای ایرانی در سایه خرد نیک به زودی مسئولیت اجتماعی رو جدی بگیرن و با کنار گذاشتن پروژه های مسئولیت اجتماعی اشتباه، نمایشی، یا درست اما بد اجرا شده، جایگاه بالاتر و محکم تری در ذهن مخاطب به دست بیارن.

برای دانلود دفترچه “مدل مسئولیت اجتماعی پایدار” با فرمت PDF اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *