Close

جولای 12, 2019

قاتل اسلوگان و تگ لاین

نخستین تعبیر ذهن شما از واژه “هیجان” چیه؟ هیجان رانندگی فورمول وان؟ هیجان بانجی جامپینگ؟ هیجان شب کنکور و امتحان؟ هیجان دیدن کسی که دوستش دارید؟ هیجان بعد از شنیدن خبر زلزله در زادگاه تون؟ هیجان مصاحبه استخدام برای کاری که بهش نیاز دارید؟

هیجان انواع و اقسام داره، مثبت و منفی، دوست داشتنی و نداشتنی، کوچک و بزرگ؛ من از یادآوری دیدار مجسمه دیوید میکل آنژ هم هیجان زده می شم ولی خیلی ها حتا از دیدنش هم حس خاصی بهشون دست نمی ده. پس دامنه مفهوم و اشکال هیجان خیلی گسترده تر از اونه که در یک تیتر تبلیغاتی به تنهایی و بدون توضیح رهاش کنیم و توقع داشته باشیم تاثیری رو بر مخاطب بگذاره که منظور و خواسته کارفرماست.

در زندگی هرکسی هیجان های زیادی می تونه وجود داشته باشه، کدوم یکی رو می شه به عنوان “هیجان زندگی” شخص انتخاب کرد؟ اگر بتونیم فهرست کامل هیجانات زندگی هر شخص رو تهیه و براساس اولویت هاش ترتیب کنیم و عنوان “هیجان زندگی” رو به نخستین مورد این فهرست نسبت بدیم، فکر می کنید هیجان نوشیدن دوست داشتنی ترین نوشیدنیش کجای این فهرست قرار می گیره؟ شاید برای کسی که در نقطه ای دورافتاده از هیاهوی زندگی شهرهای بزرگ زندگی می کنه یه نوشیدنی دلخواه هیجان بزرگی باشه، ولی برای کسانی که با مزراتی، بی ام و، تویوتا، پژو، پراید یا حتا تاکسی در بزرگراه های تهران رفت و آمد می کنن قطعن نوشیدن ماالعشیر دلخواه شون نمی تونه جایگاه “هیجان زندگی” رو به خودش اختصاص بده.

اگر اصراری هم برای استفاده از مفهوم هیجان داریم می بایست این مفهوم رو بشکافیم و اینقدر تحلیل کنیم تا به واژه یا ترکیب واژگان مناسبی برسیم که هم قدرت و انرژی کافی برای تاثیرگذاری بر ذهن مخاطب رو داشته باشه و هم خیلی دقیق روی نیاز یا خواستش انگشت بگذاره و توقعی رو ایجاد کنه که می تونه بهش پاسخ بده.

برای خود من هیجان زندگی یه پورشه 911 زرد قناری با گیربکس منوآله توی جاده های دورافتاده و خلوت بدون دوربین کنترل سرعت پلیس راه در حالی که خودم پشت فرمون نشستم و کوله پشتی و دوربینم روی صندلی کنار دستمه؛ فاصله این شرایط تا نوشیدن نوشابه دلخواهم (سون آپ و آب گازدار) چقدر باشه خوبه؟ اگه یکی بهم بگه هیجان زندگی تو نوشیدن سون آپه درباره برداشتش از خودم چه فکری می کنم؟

*با سپاس از دوستان کافه مارکتینگ برای ارسال و اجازه استفاده از این عکس.

One Comment on “قاتل اسلوگان و تگ لاین

حسین وجدانی
جولای 13, 2019 at 9:24 ق.ظ

درود
کلام سنجیده ای بود. استفاده کلیشه ای از واژه ها بطور دیوانه وار در متون تبلیغاتی دیده میشه این روزا

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *