Close

ژانویه 28, 2019

همراه اول حامی ارسال هنر ایران زمین به اون دنیا

مکان: در آسمان و روی ابرها، جایی که در تصاویر کهن، کارتون ها و کاریکاتورها نشان دهنده دنیای پس از مرگ هست.

اشیا چیده شده در تصویر: دوربین فیلم برداری که فکر کنم مال دوران فیلم های صامته و حلقه فیلم و کلاکت به عنوان نشانه های سینما؛ ماسک های گریه و خنده به عنوان نشانه تئاتر؛ گلدون میناکاری، فرش، دار قالی بافی و لباس محلی احتمالن به عنوان نشانه های هنرهای دستی، یک ساز کوبه ای و یک ساز زهی به عنوان نشانه موسیقی، پالت رنگ به عنوان نشانه هنر نقاشی، یه دفترچه که شاید اشاره به شعر و داستان داره، و یه دونه هم چراغ جادو که نمی دونم چه ربطی به موضوع داره.

نوع چیدمان: تلنبار

داستان: از این فضا سیمرغی بلند شده و پرواز می کنه.

خب حالا من مخاطب چه مفهومی از این تصویر درک می کنم؟ مدل چیدمان و مکان، به من می گه که این هنرها مردن رفتن اون دنیا، و حتا اونجا هم جا براشون کم بوده رفتن روی سروکله هم، و حالا از جنازه/مرگ اینها سیمرغی بلند شده. اونی که از خاکستر مرگ بلند می شد که ققنوس بود؟ ققنوس و سیمرغ و تک شاخ همه نماد “کیمیا” هستن ولی هرکدوم در فرهنگی، ققنوس و تک شاخ مال فرهنگ ما نیست، سیمرغ مال ماست که اونم از خاکسترمرگ بلند نمی شه، همیشه زنده است و زندگی بخش، و پشت کوه قاف زندگی می کنه و خیلی کم پیداست، ربطی به این فضاسازی نداره.

اگه هدف پوستر اینه که به مخاطب بگه همراه اول حامی جشنواره فیلم فجر شده، نشانه های مربوط به صنایع دستی و نقاشی و غول چراغ جادو اینجا چیکار می کنن؟ حضور نشانه های سینما و تئاتر و حتا موسیقی و نویسندگی رو می تونم بپذیرم چون از تمام این هنرها در سینما استفاده می شه و براشون جایزه هایی درنظر گرفته شده، ولی فرش؟ غول چراغ جادو؟؟؟ تازه خود اون دوربین قدیمی از رده خارج… می خوان بگن سینمای ایران هنوز در عوالم صدسال پیش سیر می کنه؟

آیا هدف پوستر اینه که اسلوگان “همراه اول حامی هنر ایران زمین” رو به تصویر بکشه؟ چه اشتباه بزرگی! وقتی برای جشنواره فیلم فجر پوستر طراحی می کنین، فقط و فقط باید درباره سینما صحبت کنین نه سایر هنرها.

چهارتا المان تصویری و نماد و نشانه رو توی فتوشاپ کنار هم گذاشتن، نمی شه طراحی پوستر؛ برای طراحی پوستر درست و حسابی باید چهارتا استراتژیست و مدیرهنری و طراح و مدیر پروژه باسواد و آگاه رو کنار هم بگذارین تا یه چیزی دربیاد که هم در حد جشنواره فجر باشه، هم در حد بزرگترین اپراتور موبایل کشور و به این راحتی نشه این همه ایراد ازش گرفت.

چقدر کاروکسب های ایرانی راحت جایگاه و برند خودشون رو خراب می کنن.

*با سپاس از دوستان عزیزم در شرکت آیمارکتور که این تصویر رو در اختیار من قرار دادن.

One Comment on “همراه اول حامی ارسال هنر ایران زمین به اون دنیا

نوید پوستین دوز
ژانویه 28, 2019 at 8:00 ب.ظ

پوستر خیلی ضعیف طراحی شده…مخاطب نگاه اول به سطل آشغال یا اشیا دور ریخته شده می افته…هر کی طراحی کرده سواد بصری خیلی پایین داشته انگار نه انگار متوجه بشه چی داره طراحی میکنه اون بدون اتود و ترکیب بندی!!!

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *