Close

سپتامبر 16, 2018

درباره محصول ایرانی – کارت تبریک عید نوروز

قصد دارم پست هایی درباره محصولات ایرانی بگذارم که در فاز طراحی محصول یا مارکتینگش، تفکر و دانش ایرانی نقشی نداشته یا دست کم گرفته شده؛ به نظرم خیلی بده که سنگ هفت هزارسال – یا هرچند هزارسال دیگه – فرهنگ و تمدن ایرانی رو به سینه بزنیم ولی دانسته و دقت کافی درباره اش نداشته باشیم.

با توجه به نزدیک شدن زمان طراحی و چاپ کارت های تبریک و سایر اقلام مربوط به عید نوروز از این گروه محصولات شروع می کنم.

دوستان، هموطنان، همکاران، ایرانیان گرامی، عید نوروز، آریایی نیست! عید نوروز یا جشن نوزائی طبیعت که هزاران ساله دل ساکنان این سرزمین رو تازه و شاد و دوباره امیدوار می کنه، محصول طبیعت و جغرافیای نجد ایرانه نه مناطق شمالی روسیه که آریایی ها از اونجا به سمت ایران سرازیر شدن! هرچیزی که ایرانی بود، لزومن آریایی نیست؛ این سرزمین پیش از ورود آریایی ها که برخلاف تصور ما خیلی هم آدم های خوش اخلاقی نبودن، ساکنان بومی خودش رو داشت که نوروز و مهرگان و گاهنبار و ده ها جشن برخاسته از تمدن های کشاورز و دامدار رو جشن می گرفتن. مهاجرت قوم آریا به سمت ایران در حدود سه هزار و دویست سال پیش شروع شد، همه این جشن ها سابقه ای بس طولانی تر دارند. آریایی ها از سه هزار و دویست سال پیش که وارد این خاک شدند تا دوهزار و پونصد سال پیش که نخستین حکومت مرکزی رو در ایران تشکیل دادند، در حال جنگ و غلبه بر اقوام بومی ساکن سرزمینی بودند که بعدها به نام ایران خوانده شد!

به هرحال، کاری به واقعیت های تاریخی رویارویی مهاجران با ساکنان اصلی ایران ندارم، فقط این که محبت کنید و به عنوان یک ایرانی مفتخر به تاریخ و فرهنگ و تمدنش، کمی هم به دانسته های تاریخی تون بیافزایید و در طراحی و تولید محصولات مرتبط با نوروز، از اضافه کردن واژه “آریایی” خودداری کنید. اصلن قشنگ نیست که این همه به چیزی بنازیم و ابتدایی ترین اطلاعات رو درباره اش نداشته باشیم!

شاید متن یه کارت تبریک خیلی موضوع پیش پاافتاده ای به نظر بیاد، ولی این فرهنگ ما و ارتباط ما با میراث فرهنگی مونه که روز به روز بیشتر و بیشتر از دست می ره.

2 Comments on “درباره محصول ایرانی – کارت تبریک عید نوروز

علیجاه شهربانویی
سپتامبر 16, 2018 at 10:49 ب.ظ

سلام.

خیلی مختصر و مفید و گویای عدم مطالعه ما. ممنون

پاسخ
manibr
سپتامبر 16, 2018 at 11:15 ب.ظ

البته حمل بر پرمطالعه بودن من هم نشه!

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *