Close

ژوئن 9, 2018

چالش لاکتیویا، نسخه ای یکسان برای همه؟

فکر می کنم همه درباره چالش لاکتیویای ماست های کاله اطلاعات کافی داشته باشن، ولی اگر هم ندارید می تونید اول اینجا کلیک کنید و با این چالش آشنا بشین، و بعد ادامه مطلب رو بخونید؛ چالشی که اگه توسط ناظران بهداشت و درمان بررسی بشه، شاید برند کاله رو به چالش بکشه.

استفاده از مواد غذایی به عنوان دارو، بیشتر در حیطه طب سنتی می گنجه؛ طب رایج، در صورت لزوم به پرهیز و عدم مصرف برخی غذاها توصیه می کنه، ولی برای درمان معتقد به استفاده از دارو هست؛ پس مصرف غذا به عنوان دارو باید با دیدگاه طب سنتی بررسی بشه.

در طب سنتی که معتقد به طبع های چهارگانه و سرد و گردم بودن مواد غذاییه، غیرممکنه که مصرف ماست حتا به عنوان غذا به همه توصیه بشه؛ به سراغ جزئیات نمی رم چون تخصصش رو ندارم و از معلومات عمومی خودم و مشاوره دوستان متخصص در همین حد استفاده می کنم که بگم مصرف ماست به دلیل طبع سردی که داره، برای خیلی ها مناسب نیست و حتا در صورت مراجعه به طبیب سنتی ممکنه که ممنوع بشه.

از طرف دیگه، یک مشکل مشترک بین ده نفر، می تونه یازده تا دلیل متفاوت داشته باشه! چرا یازده تا؟ شاید در یکی از اینها دوتا علت متفاوت دست به دست هم داده و باعث مشکل شده باشن! بنابراین درمان یک سردرد به ظاهر ساده برای هرکسی دارو و روش خودش رو می طلبه.

بدون شک مشکلات گوارشی یکی از شایع ترین مشکلات بهداشتی امروز ماست، ولی پیچیدن نسخه یکسان برای همه، اون هم از طرف تولیدکننده، ریسک بزرگیه که اگه من بودم هرگز به مشتری پیشنهاد نمی کردم؛ به قول معروف اصلن به ریسکش نمی ارزه؛ یکی به دلیل تنوع و گوناگونی علت عارضه بین افراد، و بدتر از اون به دلیل عوارض جانبی بد و حتا خطرناکی که می تونه برای مصرف کننده داشته باشه. یک مثال ساده، برای کسی که هم مشکل گوارشی داره و هم مشکل رسوب کلسیم در کلیه که منجر به کم شدن توانایی فیلترینگ کلیه و بالا رفتن اوره و کراتینین می شه، زیاده روی در مصرف مواد غذایی غنی از  کلسیم، می تونه باعث سنگین تر شدن بار کلیه، بالا رفتن اوره و کراتینین و خدای نکرده رفتن به حالت کما بشه.

متاسفانه این موج نسخه پیچی برای مشکلات سلامتی توسط شرکت های تجاری که دهه هاست از غرب شروع شده و از مواد غذایی گذشته و  به دارو رسیده و مرتب داروهای لاغری و ترک اعتیاد و انواع ویتامین و… رو به شکل فله برای همه در رسانه های پرمخاطبی مثل تلویزیون تبلیغ می کنن، جایگاه شرکت های تجاری رو در ذهن مخاطبین به عنوان پزشک و متخصص سلامتی تثبیت کرده و مردم به جای مراجعه به پزشکان طب رایج یا متخصصان سایر طب های سنتی و مکمل، از شرکت های تجاری توقع شفا و سلامتی دارن.

در پایان این نکته رو باید بگم که من مخالف تنوع و مناسب سازی محصولات غذایی برای گروه های مخاطبان با نیازهای متفاوت و خاص نیستم، قطعن تولید محصولات پروبیوتیک و یا بدون گلوتن به حل مشکلات گروه های خاصی کمک می کنه، اما توصیه یک محصول به همه، به خصوص از سوی کسانی که تخصصی جز طب دارن، به هیچ عنوان منطقی نیست.

4 Comments on “چالش لاکتیویا، نسخه ای یکسان برای همه؟

آیدین داریان
ژوئن 9, 2018 at 5:36 ب.ظ

خیلی هم عالی، متاسفاته اونطور که بوش میاد یا تفکر سیستمی پشت این چالش نبوده یا جانم فدای شکم ایرانی‌ها رو نشونه گرفته که فروش رو ببره بالا‌. هدفش چه خوب بوده چه بد متن جالبی بود. ممنون از دید موشکافانه‌اتون👍

پاسخ
manibr
ژوئن 9, 2018 at 11:22 ب.ظ

ممنون از شما 🙂

پاسخ
دانلود فيلم های رزمی
جولای 29, 2018 at 7:24 ق.ظ

سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

پاسخ
manibr
جولای 29, 2018 at 10:02 ق.ظ

سلام. چک کردم و کار می کنه.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *